top of page

Egzamin

Ósmoklasisty 

Rok szkolny 2024/2025 przynosi istotne zmiany na egzaminie ósmoklasisty z matematyki. Dotychczasowe wymagania egzaminacyjne wprowadzone po pandemii przestanÄ… obowiÄ…zywać, a wróci peÅ‚na podstawa programowa, która zostaÅ‚a dodatkowo zaktualizowana. Co to oznacza dla uczniów?

​

Najważniejsze zmiany w matematyce

Powrót do zaktualizowanej podstawy programowej:

  • Dotychczasowe, uproszczone wymagania egzaminacyjne, które byÅ‚y wprowadzone na czas pandemii, przestajÄ… obowiÄ…zywać. W zamian wraca peÅ‚na podstawa programowa, która zostaÅ‚a dodatkowo zaktualizowana.

  Zakres materiaÅ‚u na egzaminie z matematyki:

  • Liczby rzymskie: wracajÄ… ponownie do zakresu egzaminacyjnego.

  • Najmniejsza wspólna wielokrotność i najwiÄ™kszy wspólny dzielnik: te pojÄ™cia ponownie znajdÄ… siÄ™ w programie egzaminacyjnym.

  • Notacja wykÅ‚adnicza: uczniowie bÄ™dÄ… musieli siÄ™ z niÄ… zapoznać i umieć stosować.

  • Dowody geometryczne: wracajÄ…, mimo że sprawiajÄ… uczniom wiele trudnoÅ›ci.

  • OkrÄ…g i koÅ‚o: ten dziaÅ‚, który do tej pory nigdy nie byÅ‚ na egzaminie, teraz bÄ™dzie obowiÄ…zkowy.

​

Przebieg egzaminu ósmoklasisty

W 2025 r. egzamin ósmoklasisty odbywa siÄ™ w maju. UczeÅ„, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystÄ…pi do egzaminu w tym terminie, przystÄ™puje do niego w czerwcu.‎

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  1. pierwszego dnia – egzamin z jÄ™zyka polskiego, który trwa 120 minut

  2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut

  3. trzeciego dnia – egzamin z jÄ™zyka obcego nowożytnego.

Na egzamin uczeÅ„ przynosi ze sobÄ… wyłącznie przybory do pisania: pióro lub dÅ‚ugopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkÄ™. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz sÅ‚owników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urzÄ…dzeÅ„ telekomunikacyjnych.‎

.‎

Zadania na egzaminie ósmoklasisty

 W arkuszu egzaminacyjnym znajdÄ… siÄ™ zarówno zadania zamkniÄ™te, jak i otwarte. Zadania zamkniÄ™te to takie, w których uczeÅ„ wybiera odpowiedź spoÅ›ród podanych. WÅ›ród zadaÅ„ zamkniÄ™tych znajdÄ… siÄ™ m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-faÅ‚sz oraz zadania na dobieranie. Zadania otwarte to takie, w których uczeÅ„ samodzielnie formuÅ‚uje odpowiedź. Przedstawione przez ucznia rozwiÄ…zanie zadania musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbÄ™dne rachunki, przeksztaÅ‚cenia czy wnioski. WÅ›ród zadaÅ„ otwartych znajdÄ… siÄ™ zarówno takie, które bÄ™dzie można rozwiÄ…zać typowym sposobem, jak i takie, które bÄ™dÄ… wymagaÅ‚y zastosowania niestandardowych metod rozwiÄ…zywania. UczeÅ„ bÄ™dzie musiaÅ‚, wykorzystujÄ…c posiadane wiadomoÅ›ci i umiejÄ™tnoÅ›ci, wymyÅ›lić i zrealizować wÅ‚asny plan rozwiÄ…zania zadania, który pozwoli mu wykonać polecenie lub udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w zadaniu. W niektórych zadaniach wymagane bÄ™dzie przedstawienie uzasadnienia wskazanych zależnoÅ›ci.

​

Egzamin ósmoklasisty z matematyki trwa 100 minut . W arkuszu egzaminacyjnym bÄ™dzie od 20 do 21 zadaÅ„. LiczbÄ™ zadaÅ„ oraz liczbÄ™ punktów możliwych do uzyskania za poszczególne rodzaje zadaÅ„ przedstawiono w poniższej tabeli.

​

​

​​

​

​

ks.gif
bottom of page